Potocznie uważa się, że jesień życia to etap, w którym czas płynie monotonnie, nieatrakcyjnie. Opinia ta może również wynikać z faktu, że do niedawna alternatywy dla tego trybu życia były rzadkością lub były dla seniorów finansowo nieosiągalne. Dziś pochylimy się więc nad inicjatywą, która ów fatalny stan pragnie przełamać.
W powszechnym odbiorze taniec kojarzony jest z aktywnością zarezerwowaną wyłącznie dla osób młodych. Czasy współczesne dostarczają jednak wielu przykładów obalających ten mit. Okazuje się często, że seniorzy nie ustępują na parkiecie osobom młodym. Mało tego, jesień życia może być najlepszym okresem na rozpoczęcie przygody z tańcem.
Chociaż wielu z nas czosnek kojarzy wyłącznie z intensywnym, niezbyt przyjemnym zapachem warto docenić jego prozdrowotne właściwości. Mało tego, apelujemy by każdy z seniorów zastanowił się nad wprowadzeniem czosnku jako standardowego składnika swej diety. Jeśli osoba starsza nie jest w stanie zaakceptować czosnku spożywanego w stanie surowym zaproponujemy alternatywną metodę przygotowania.
Dramatyczne okoliczności czasem skłaniają seniorów do zadłużenia się do poziomu, w którym nie są już w stanie regulować zobowiązań finansowych. Takim przypadkiem może być przykładowo choroba osoba bliskiej i związana z tym kosztowna procedura leczenia. Konsekwencją altruizmu może być zajęcie przez komornika świadczeń emerytalnych.
Rynek usług finansowych i bankowych jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów ludzkiej działalności gospodarczej. Globalny charakter tych zmian wymusza także na seniorach proces dostosowania się. W poniższym artykule przyjrzymy się więc transakcjom, które nadal jawią się dla wielu osób starszych jako niezrozumiałe.
Ból głowy, gardła, katar u podopiecznego w okresie jesiennym. Wspomniane infekcje stanowią rzeczywistość pracy u wielu opiekunek. Czasem jednak wystarczy kilka środków ostrożności, aby nie dać się klasycznie jesiennym dolegliwościom. W myśl zasady "lepiej zapobiegać niż leczyć" skoncentrujemy się na profilaktyce zdrowotnej.
Cierpliwy senior. Wyrozumiałe osoby młode. Sympatyczny, starszy sąsiad. Pomocna młodzież. Dziadek służący dobrą radą i otrzymujący wsparcie psychiczne od młodszych generacji. W tak doniosły sposób chcielibyśmy widzieć swoją rolę w społeczeństwie. Okazuje się jednak, że codzienne, międzypokoleniowe relacje mogą być dużo bardziej skomplikowane i być przyczyną wzajemnych nieporozumień.
Grzybobranie może być uprawiane z wielu powodów. Motywacją może być spędzenie wolnego czasu, rekreacja na łonie natury, ale również chęć podreperowania budżetu domowego w wyniku sprzedaży zebranych grzybów. Istnieje również liczna grupy seniorów, która docenia ich walory smakowe i chętnie uzupełnia swoją dietę przykładowo o zupę grzybową.
Wrodzona empatia przy poczuciu niedostatku osoby z bliskiego otoczenia często skłania seniorów docpodzielenia się środkami finansowymi z osobami potrzebującymi. Problemem w tym przypadku jest często nieznajomość przepisów, na jakich warunkach powinno odbyć się przekazanie majątku. By cały proces odbył się w sposób bezpłatny najwłaściwszą formą wydaje się umowa darowizny.
Wzrost cen na podstawowe artykuły spożywcze. Konieczność kosztowej farmakoterapii w związku ze złym stanem zdrowia. Niezbyt wysokie emerytury. Te czynniki najczęściej skłaniają seniora do szukania oszczędności. Jej najskrajniejsze formy mogą się odbić na zdrowiu.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy przekraczaniu ulicy jako pieszy jesteśmy informowani od najmłodszych lat. Funkcję socjalizującą w tym zakresie pełnią takie instytujce jak rodzina czy też szkoła. Mimo wszystko na ruchliwych miejskich skrzyżowniach nadal istnieje bardzo duże zagrożenie. Czas pochylić się również i nad tym tematem, gdyż niebezpieczeństwo z nim związane dotyka przede wszystkim osób starszych.
Na łamach naszego serwisu często zastanawiamy się jak zmobilizować osoby starsze do aktywności fizycznej zapewniejącej między innymi powolniejsze starzenie się organizmu. Doświadczenie nakazuje nam jako przykłady wskazywać możliwość połączenia przyjemnej rekreacji z pożytecznymi efektami dla całego ciała. W tym przypadku niewątpliwe zarekomendować można jazdę na rowerze cieszącą się coraz większą popularnością wśród osób starszych na całym świecie. Jak Polska przedstawia się pod tym względem na tle innych państw?
O pozytywnym wpływie zwierząt domowych na nasze życie napisano już wiele publikacji. Tematowi warto się przyjrzeć również pod kątem relacji czworonóg-senior. Poniżej prezentujemy kilka mitów i faktów dotyczących tej koegzystencji.
Market oddalony nawet o dobre kilkanaście minut szybkiego spaceru, tak że zrealizowanie drobnych zakupów okazuje się niemożliwe. Niezbyt funkcjonalne położenie przystanku komunikacji miejskiej, do którego nie można dojechać wózkiem. Jakby tego było mało brakuje nawet obszaru rekreacji i odpoczynku, gdyż w zagospodarowaniu przestrzennym nie uwzględniono parku z ławkami. Są to realia, które utrudniają opiekę nad seniorami każdej zaangażowanej opiekunce...
Osoby starsze stają się ofiarami przemocy, a także różnych form dyskryminacji. Często do takich aktów dochodzi w gronie rodzinnym i tym samym jej świadkami stają się mimowolnie opiekunki. Jak ów problem wygląda w Polsce? Czy w ostatnim czasie pojawiły się inicjatywy przeciwdziałające zjawisku?
Udar kojarzy nam się z czymś niebezpiecznym. Odzczucia te mają potwierdzenie w rzeczywistości. Udar bowiem może prowadzić nie tylko do znacznej niedyspozycji zdrowotnej, ale nawet i śmierci podopiecznego. Dlatego też warto nie tylko uświadomić sobie jak groźny jest udar, ale też jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku podejrzenia jego wystąpienia.
Sporządzenie testamentu i samo myślenie o prawidłowym rozporządzeniu majątkiem po śmierci może się okazać czynnością emocjonalnie obciążająca. Wynika to bowiem z prostego faktu, iż jego spisanie nieuchronnie związane jest w kontekście upływającego czasu i kresem ludzkiego życia. Tymczasem wielokrotnie okazywało się, że brak zabezpieczenia w formie testamentu w wielu rodzinach było przyczyną sporu o rodzinny majątek. By takiego scenariusza uniknąć uważamy, że konieczne jest jeszcze za życia sporządzenie odpowiednich regulacji w postaci testamentu.
Na łamach naszego portalu wiele miejsca poświęcamy poradym związanym z ogólnym żywieniem osób starszych. Temat jest o tyle istotny, gdyż właściwa dieta ma znaczący wpływ na stadn zdrowotny podopiecznego. Tym razem pochyliliśmy się nad "cichymi zabójcami", którymi są: sól, tłuszcze i cukry. Nacisk położyliśmy na edukacje w zakresie ich szkodliwości na organizm seniora jak również wskazaliśmy, dlaczego warto je zredukować w jadłospisie.
Zadłużenie to temat, który działa nie tylko destrukcyjnie na psychikę podopiecznego. Pośrednio rzutuje on także na całą rodzinę, gdyż to na osoby najbliższe z reguły spada obowiązek uregulowania zaległości finansowych. Jak się okazuje, temat jest poważny i przede wszystkim dotyczy właśnie gospodarstw domowych seniorów, w których możliwość dodatkowego zarobkowania jest mocno ograniczona.
Na łamach naszego portalu podejmujemy tematy dotyczące różnych aspektów pracy opiekunki. Tym razem zajmiemy się dramatycznym scenariuszem - gdy nasz podopieczny wykazuje agresje względem osób najbliższych i mu towarzyszących. W problem warto się zagłębić zarówno pod kątem przyczyn jej występowania jak również wypracowania skutecznej strategii postępowania w takich przypadkach.