Potocznie uważa się, że jesień życia to etap, w którym czas płynie monotonnie, nieatrakcyjnie. Opinia ta może również wynikać z faktu, że do niedawna alternatywy dla tego trybu życia były rzadkością lub były dla seniorów finansowo nieosiągalne. Dziś pochylimy się więc nad inicjatywą, która ów fatalny stan pragnie przełamać.
Jak pokazuje przykład krajów zachodnieuropejskich seniorzy mogą stanowić kluczowy segment konsumentów z perspektywy rynku. Usługodawcy wielokrotnie zabiegają poprzez programy rabatowe o pozyskanie tego rodzaju klienta. Przy nadal niskich świadczeniach emerytalnych w Polsce mało kto jednak wie, że nasz kraj również może poszczycić się programem dostosowanym do potrzeb osób starszych.
Idea Ogólnopolskiej Karty Seniora.
Program powstał jako koncepcja społecznej aktywizacji osób 60+. Jak wykazuje wiele analiz ekonomicznych jest to grupa szczególnie narażona na pauperyzacje i wykluczenie. Ogólnopolska Karta Seniora za zadanie postawiła sobie więc redukcję wydatków ponoszonych przez gospodarstwa domowe prowadzone przez seniorów. Ze względu na strategiczne znaczenie program został objęty patronatem przez Ministerstwo Zdrowia. Inicjatorzy wskazują, że "program również może stanowić impuls rozwojowy dla lokalnych przedsiębiorców do rozwoju nowej gałęzi usług skierowanych na seniorów". Karta wykazuje więc wiele cech dla koncepcji Srebrnej gospodarki. Ów trend popularny jest w krajach rozwiniętych, gdzie funkcjonuje sektor usług skoncentrowany na wyjątkowej grupie, którą są seniorzy.
Kto może być objęty Ogólnopolską Kartą Seniora?
Program może obejmować osoby prywatne. Istnieje jednak kilka warunków uczestnictwa. Jednym z nich jest odpowiedni wiek - przystąpić do Karty mogą osoby powyżej 60 roku życia. Procedura związana z formalnościami ograniczona jest do minimum. Wystarczy bowiem uzupełnić formularz zgłoszeniowy i następnie odesłać pocztą w formie tradycyjnej - papierowej. Mało tego, inicjatorzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom seniorów i karty wydawane są zarówno na Uniwersytetach Trzeciego Wieku jak również lokalnych Klubach Seniorach. Niewątpliwym atutem jest także fakt, że za wyrobienie omawianego dokumentu osoba starsza nie poniesie żadnych opłat.
Co uzyskuje osoba starsza za uczestnictwo w programie?
Ogólnopolska Karta Seniora powstała w myśl partnerstwa publiczno-prywatnego. W jej ramach senior może korzystać ze zniżek w prawie 900 punktach usługowych na terenie całego kraju. Wśród obiektów honorujących Kartę znajdują się sanatoria, gabinety zabiegowe, kina, muzea, biura podróży, restauracje czy też kliniki, w których osoba starsza może wykonać badania profilaktyczne. Do realizacji programu przystąpiło już 60 gmin.
W powszechnym odbiorze taniec kojarzony jest z aktywnością zarezerwowaną wyłącznie dla osób młodych. Czasy współczesne dostarczają jednak wielu przykładów obalających ten mi...
Chociaż wielu z nas czosnek kojarzy wyłącznie z intensywnym, niezbyt przyjemnym zapachem warto docenić jego prozdrowotne właściwości. Mało tego, apelujemy by każdy z seniorów zastanowił s...
Dramatyczne okoliczności czasem skłaniają seniorów do zadłużenia się do poziomu, w którym nie są już w stanie regulować zobowiązań finansowych. Takim przypadkiem może być przykłado...