Market oddalony nawet o dobre kilkanaście minut szybkiego spaceru, tak że zrealizowanie drobnych zakupów okazuje się niemożliwe. Niezbyt funkcjonalne położenie przystanku komunikacji miejskiej, do którego nie można dojechać wózkiem. Jakby tego było mało brakuje nawet obszaru rekreacji i odpoczynku, gdyż w zagospodarowaniu przestrzennym nie uwzględniono parku z ławkami. Są to realia, które utrudniają opiekę nad seniorami każdej zaangażowanej opiekunce...
Dlatego też w poniższym artykule przyjrzymy się oczekiwaniom seniorów w zakresie tworzenia lub pratycznego zagospodarowania osiedli miejskich. Należy przez to rozumieć osiedle bez barier, umożliwiające codzienną, normalną egzystencje dla osób starszych.
Czy budowanie osiedli pod kątem użyteczności dla seniorów ma sens?
Tak postawione pytanie pojawia się mimo wszystko wielokrotnie. Szczególnie w kontekście programów pomocowych jak "mieszkanie+" czy też nie tak dawno "mieszkanie dla młodych", którego beneficjentami są głównie osoby młode, rodziny z małymi dziećmi, ludzie w sile wieku. Aby twierdząco odpowiedzieć na pytanie wystarczy tylko zapoznanie się z danymi, z których wynika, że Polacy podobnie jak kraje zachodnie należą do grona społeczeństw starzejących się. Główny Urząd Statystyczny utrzymuje, że w roku 2040 co trzeci obywatel naszego kraju będzie osobą powyżej 60 roku życia, zaś w 2050 roku seniorzy będą stanowić aż 40% społeczeństwa. Mało tego, żyjemy również coraz dłużej - w 2015 roku średnia życia dla kobiet wynosiła 81,7 lat, zaś dla mężczyzn 73,6 lat. Okazuje się więc, że przy takiej tendencji osiedla miejskie przyjazne dla seniora stają się wielkim wyzwaniem cywilizacyjnym.
Diagnoza współczesnej sytuacji mieszkaniowej osób starszych.
Na bazie dyskusji związanej między innymi z projektem dotyczącym przyszłości stolicy "Warszawa 2030" wyszczególnić można następujące utrudnienia związane z funkcjonowaniem seniorów w zwartej przestrzeni miejskiej:
Jednocześnie w myśl przysłowia "starych drzew się nie przesadza" 95% ankietowanych w badaniach sondażowych zadeklarowało, iż na jesieni życia pragnie pozostać w swym starym miejscu zamieszkania. Na zmianę decyzji mogłaby wpłynąć opcja skorzystania z nowych doskonale wyposażonych mieszkań, mogą być mniejsze, ale ważne by ulokowane były niedaleko dotychczasowego miejsca zamieszkania. Pod uwagę brane były również takie czynniki jak: niskie koszty eksploatacji, energoszczędny budynek lub położenie blisko terenów zielonych. Na podstawie tak przeprowadzonego badania możemy wysnuć tezę, jakie warunki mieszkaniowe cenią szczególnie osoby starsze.
Miejskie osiedla przyjazne dla seniora - dwie koncepcje.
Współcześnie trwa ożywiona dyskusja zarówno ze strony architektów jak również reprezentantów nauk społecznych co do kształtu osiedla idealnego dla osób starszych. Dominują dwa ogólne projekty, przy czym podkreślić należy, iż generować one będą oddzielne skutki społeczne. Pierwszemu - zakładającemu głównie budowę komercyjnych osiedli grupujących osoby starsze zarzucana jest próba izolacji seniorów od reszty społeczeństwa. Plusem takiego rozwiązania jest jednak silne położenie akcentu na adresatów oferty: potrzeby podopiecznych. Druga natomiast stanowi projekt kooperatywy senioralnej, w której podopieczni nie byliby odizolowani od grona osób aktywnych zawodowo czy też młodzieży uczącej się. Krytycy uważają jednak, że dotychczasowe próby tworzenia sieci sąsiedzkiej w oparciu o założenia solidarności międzypokoleniowej okazują się nieskuteczne. Bez względu jednak na podejście do tematu dyskutanci są zgodni, że aby osoby starsze sprawnie funkcjonowały w przestrzeni miejskiej potrzebne są:
Debata w zakresie tworzenia przyjaznych osiedli miejskich dla seniorów jest nadal otwarta. Tym samym więc opinia opiekunek, które w swej pracy codziennie stykają się z ograniczeniami infrastrukturalnymi dla osób starszych jawi się jako szczególnie przydatna.
Potocznie uważa się, że jesień życia to etap, w którym czas płynie monotonnie, nieatrakcyjnie. Opinia ta może również wynikać z faktu, że do niedawna alternatywy dla tego trybu życ...
W powszechnym odbiorze taniec kojarzony jest z aktywnością zarezerwowaną wyłącznie dla osób młodych. Czasy współczesne dostarczają jednak wielu przykładów obalających ten mi...
Chociaż wielu z nas czosnek kojarzy wyłącznie z intensywnym, niezbyt przyjemnym zapachem warto docenić jego prozdrowotne właściwości. Mało tego, apelujemy by każdy z seniorów zastanowił s...